Logo Mast Image

GALATI 2010 - PROGRAM

PROGRAMUL CONGRESULUI

PROGRAM PRELIMINAR

Valabil 24 august 2010. Programul poate suferi modificari.

1 SEPTEMBRIE 2010 - CURSURI PRECONGRES
               
9.30-13.00          
Nicolae Miu, Bianca Simionescu - Probleme de sănătate ce pot fi modulate printr-o nutriţie corectă
Mariana Andreica, Vasile Andreica - Manifestari extra-digestive in infectia cu Helicobacter pylori
Lucia Slavescu, Kinga Slavescu - Actualitati in boala celiaca
Costică Şarban - Refluxul gastroesofagian la copil
Nicolae Miu, Bianca Simionescu - Tratamentul actual al enterocolitelor acute la copil
13.00-14.00         PAUZA DE PRANZ
14.00-17.00        
Mariana Marc - Diareea cronică şi deficitele imune
Bianca Simionescu, Mariana Marc, Nicolae Miu - Intolerante si alergii alimentare
Simona Cainap - Principii de nutritie in Diabetul Zahararat tip 1 la copil
Gabriel Domnariu - Diagnosticul pozitiv si tratamentul actual al parazitozelor intestinale
               
19.00     CEREMONIA DE DESCHIDERE
               
2 SEPTEMBRIE 2010

   

8.30-10.30  SESIUNEA 1: GASTROENTEROLOGIE (Moderatori: Victoria Hurduc, Alexandru Pirvan)

8.30-8.50 Dan Moraru (Iasi) - Gastritele copilului. Clasificare. Rolul investigatiilor endoscopice şi histologice

8.50-9.10 Victoria Hurduc (Bucuresti) - Gastroenterita eozinofilica in practica pe

diatrica

9.10-9.30 Alberto Ravelli (Brescia, Italia) - Extra-esophageal manifestations of GERD

9.30-9.50 Gabriela Lesanu (Bucuresti) - Tendinţe terapeutice în boala de reflux gastroesofagian

9.50-10.10  Alberto Ravelli (Brescia, Italia) - Cyclic vomiting syndrome

10.10-10.25 Mihai Craiu, Alina Popp-Stanescu, Paula Avram, Gabriela Bar, Alexis-Virgil Cochino, Ioan Gherghina (Bucuresti) - Corelatii clinico-evolutive ale refluxului gastrosofagian cu wheezingul recurent la copil.

10.25-10.40 Sandu Gabriel Aprodu, Simona Gavrilescu, V. Munteanu (Iasi) - Esofagoplastia la copil - experienta personala

10.40-11.00 SIMPOZION NESTLE: Nicolae Miu (Cluj-Napoca) - Colicile sugarului

11.00-11.30 PAUZA CAFEA

11.30-13.00 SESIUNEA 2: GASTROENTEROLOGIE (Moderatori: Daniela Serban, Ioan Simedrea)

11.30-11.50 Florin Costea (Montreal, Canada) - Videocapsula endoscopica in boala Crohn

11.50-12.00 Nicolae Miu, Simona Cainap, Gabriel Domnariu, Bianca Simionescu (Cluj-Napoca) - Videocapsula endoscopică

12.00-12.20 Andras Arato (Budapesta, Ungaria) - Biological therapy in pediatric Crohn's disease.

12.20-12.40 Daniela Serban (Cluj-Napoca) - Probiotics, prebiotics and synbiotics in IBD: really friendly or just trendy?

12.40-13.00 Liviu Pop, Adelina Timofte, C. Popoiu, Sorina Taban, V. David (Timisoara) - Probleme de diagnostic în megacolonul congenital

13.00-14.00 PAUZA PRANZ

14.00-16.10 SESIUNEA 3: IMAGISTICA (Moderatori: Ioana Anca, Nicolae Miu)

14.00-14.20 Olivier Mouterde (Rouen, Franta) - Cas cliniques extraordinaires en endoscopie

14.20-14.35 Alexandru Pirvan (Cluj-Napoca) - Ce numim cazuri dificile in endoscopia digestiva superioara?

14.35-14.55 Philippe Arbeille, V. Stefanescu, M. Georgescu, J Blouin, I Mocanu, ESA - ARTIS tele-echography validation between Galati (pilot site in Romania) and Tours (expert centre in France) hospitals

14.55-15.10 Ioana Alina Anca (Bucuresti) - Diagnosticul ecografic al stenozei hipertrofice de pilor

15.10-15.30 Ioana Alina Anca, Mariana Stanescu, Ioan Bisca, Ioan Cernatescu (Bucuresti) - Formatiuni chistice abdominale la copil - aspecte de diagnostic ecografic

15.30-15.45 Ioana M.Ciucă, Zagorca Popa, Liviu Pop (Timisoara) - Rolul ultrasonografiei în evaluarea afecţiunilor hepatobiliare din fibroza chistică (mucoviscidoză)

15.45-16.00 Oana Marginean, Ana Maria Pitea (Tg Mures) - Tehnici ecografice noi (elastografia si ecografia cu substanta de contrast) in patologia abdominala a copilului

16.00-16.10 Ana Stefanescu, Tudor L Pop, Nicolae Miu (Cluj-Napoca) - Eficacitatea utilizarii sondei de adulti in masurarea rigiditatii hepatice la copil

16.10-16.20 PAUZA CAFEA

16.20-16.40 SIMPOZION MILUPA: Aurel Nechita (Galati) - Impactul nutritiei asupra sistemului imunitar al sugarului

16.40-17.00 SIMPOZION LABORMED: Victoria Hurduc (Bucuresti) - Aplicatii ale probioticelor in practica pediatrica

17.00-19.00 SESIUNEA 4: NUTRITIE (Moderatori: Mariana Andreica, Aurel Nechita)

17.00-17.15 Liliana Buta (Bistrita) - Consimtamantul informat in practica pediatrica

17.15-17.30 Simona Cainap, Mariana Andreica, Nicolae Miu (Cluj-Napoca) - Abordarea problemelor digestive la bolnavii cu diabet zaharat tip 1

17.30-17.45 Ioana Micle, Monica Marazan, Adela Chirita, Ramona Giurescu, Corina Dancescu (Timisoara) - Managementul hipoglicemiei in diabetul zaharat tip 1 la copil - intre real si ideal

17.45-18.00 Liviu Pop, Iulian Velea, Ioana M Ciuca (Timisoara) - Diabetul zaharat asociat fibrozei chistice (mucoviscidozei)

18.00-18.15 Iulian Velea, Corina Paul, Ionela Tămăşan, Mirela Marc (Timisoara) - Meal-planning-ul în diabetul zaharat tip 1 la copil

18.15-18.30 Sorin Buzinschi (Brasov) - Bazele moleculare ale nutritiei copilului

18.30-18.40 Andreea L Rachisan, Nicolae Miu, Mariana Andreica (Cluj-Napoca) - Stresul oxidativ si deficitul de magneziu in patologia nutritionala a copilului

20.00     CINA

 

3 SEPTEMBRIE 2010
               
8.30-11.00 SESIUNEA 5: GASTROENTEROLOGIE (Moderatori: Dan Moraru, Ioan Gherghina)

8.30-8.50 Mircea Buta, Liliana Buta (Bistrita) - Probleme bioetice in gastroenterologie, hepatologie si nutritia copilului

8.50-9.10 Nicolae Miu, Bianca Simionescu, Costica Şarban (Cluj-Napoca) - Gastroenterocolite acute. Etiologie. Abordare terapeutică

9.10-9.25 Alexis-Virgil Cochino, Madalina Gartofan, Paula Avram, Gabriela Bar, Mihai Craiu, Ioan Gherghina (Bucuresti) - Managementul deshidratarii in Compartimentul Primiri Urgente

9.30-9.50 Andras Arato (Budapesta, Ungaria) - Genetic and immunological factors in the pathogenesis of food allergy

9.50-10.10 Olivier Mouterde (Rouen, Franta) - Croissance, puberte et maladies digestives

10.10-10.30 SIMPOZION ASTRA-ZENECA: Nicolae Miu, Alexandru Pirvan (Cluj-Napoca) - BRGE in pediatrie de la diagnostic la tratamentul modern

10.30-11.00 PAUZA CAFEA

11.00-13.00 SESIUNEA 6: GASTROENTEROLOGIE (Moderatori: Ioan Simedrea, Gabriela Lesanu)

11.00-11.20 Marku Maki (Tampere, Finlanda) - Coeliac disease, from malabsorption to a systemic disorder

11.20-11.40 Marku Maki (Tampere, Finlanda) - Coeliac disease, use of antibody tests

11.40-11.55 Alexandru Pirvan (Cluj-Napoca) -

11.55-12.10 Alina Stanescu-Popp (Bucuresti) - Certitudine si echivoc in diagnosticul bolii celiace

12.10-12.25 Oana Belei, Ioan Simedrea, Otilia Mărginean, Monica Mărazan, Tamara Marcovici, Camelia Dăescu (Timisoara) - Studiu epidemiologic asupra bolii celiace la copil în partea de vest a ţării

12.25-12.40 Corina Cazan (Sibiu) - Anemia prin deficit de fier asociata enteropatiei glutensensibile, infectiei cu Helicobacter Pylori si gastritei autoimune

12.40-13.00 SIMPOZION NESTLE: Nicolae Miu (Cluj-Napoca) - Probioticele in formulele de lapte

13.00-14.00 PAUZA PRANZ

14.00-16.00 SESIUNEA 7: HEPATOLOGIE (Moderatori: Evelina Moraru, Corina Cazan)

14.00-14.20 Nicolae Miu, Tudor L Pop, Gabriel Domnariu (Cluj-Napoca) - Hepatitele neonatale: clasificare, abordare clinică

14.20-14.35 Tudor L Pop (Cluj-Napoca) - Evoluţia şi prognosticul colestazei neonatale

14.35-14.55 Lucia Burac (Cluj-Napoca) - Succese şi limite în tratamentul antiviral din hepatitele cronice

14.55-15.10 Gabriel Domnariu (Cluj-Napoca) - Posibilităti evolutive ale hepatitelor cronice virale la copil

15.10-15.30 Evelina Moraru (Iasi) - Sindromul de hipertensiune portală; abordare practică

15.30-15.50 Ioan Simedrea (Timisoara) - Diagnosticul insuficientei pancreatice exocrine la copil

15.50-16.00 Tudor L Pop, Ana Stefanescu, Nicolae Miu (Cluj-Napoca) - Testele genetice in diagnosticul bolii Wilson

16.00-16.20 PAUZA CAFEA

16.20-16.40 SIMPOZION ASTRA-ZENECA: Cristina Becheanu (Bucuresti) - Varstele dislipidemiei

16.40-18.40 SESIUNEA 8: NUTRITIE (Moderatori: Liviu Pop, Ginel Baciu)

16.40-17.00 Dan Moraru (Iasi) - Dislipidemiile. Importanţa depistării precoce

17.00-17.15 Aurel Nechita (Galati) - Sindromul metabolic la copil

17.15-17.30 Ginel Baciu (Galati) - Complicatiile obezitătii la copil

17.30-17.50 Ioan Gherghina, Eliza Cinteza, Alexis-Virgil Cochino, Anca-Simina Cochino, Mihai Craiu, Mirela Covacescu (Bucuresti) - Particularitati ale obezitatii la copil

17.50-18.00 Rodica Costa, Maria Pop, Maria Lesovici, Andreea Militaru, Ramona Giurescu, Elena Pop, Maria Sandu (Timisoara) - Dislipidemia la copii expuşi perinatal la HIV sau infectaţi cu HIV

18.00-19.00         ADUNARE GENERALA SRGHN (ordinea de zi)   

Contact

SRGHNP
Str. Crisan nr. 5,
400177, Cluj-Napoca
Tel: 0264-432334
Email: contact@srghnp.ro
CUI: 9627179